NASZ BIZNES

Stale dążymy do wzrostu wartości naszej Spółki, efektywnie wykorzystując potencjał, innowacje oraz zasoby. Utrzymujemy mocną pozycję czołowego producenta surfaktantów w Polsce oraz w Europie Wschodniej i Środkowo-Wschodniej. Zdobywamy nowe rynki oraz odkrywamy nieznane dotąd obszary biznesu. Promujemy zrównoważoną chemię zorientowaną na racjonalne wykorzystanie zasobów i dbałość o środowisko.

Działalność Produkcyjna

Idea zachowania balansu pomiędzy ekonomicznym wymiarem prowadzenia biznesu, a obszarem pozafinansowym jest jednym z kluczowych aspektów każdego z obszarów zarządzania w naszej organizacji. Dotyczy to również strategicznych i operacyjnych procesów związanych z produkcją surfaktantów.

W PCC EXOL mocno pracujemy nad kreowaniem konkurencyjnej pozycji na rynku, gdzie niezwykle ważnym zobowiązaniem jest ograniczanie niekorzystnego wpływu na środowisko. Założenie to realizujemy w oparciu o projektowanie i produkcję innowacyjnych, zrównoważonych produktów, wytwarzanych z zachowaniem wszelkich norm jakości, bezpieczeństwa procesowego oraz bezpieczeństwa naszych pracowników. Kluczowe jest tu przede wszystkim stałe doskonalenie i optymalizacja procesów produkcyjnych, sprawne zarządzanie ryzykiem i stałe podnoszenie standardów BHP na instalacjach produkcyjnych i w obszarach okołoprodukcyjnych.

Jakub Tuta

Kierownik Produkcji

PCC EXOL SA

Rozwiń wypowiedź

Swoją działalność produkcyjną prowadzimy w dwóch lokalizacjach, w Brzegu Dolnym i Płocku.

Procesy produkcyjne odbywają się na sześciu instalacjach:

Instalacja Etoksylacji

Instalacja Etoksylacji I powstała w latach 60 ubiegłego wieku, w oparciu o projekt i technologię Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Organicznego „Rokita”. Jest to najstarsza instalacja działająca w obrębie PCC EXOL S.A. W skład infrastruktury produkcyjnej wchodzą różnej wielkości reaktory, co pozwala na wytwarzanie szerokiego asortymentu produktów. Wytwórnia obejmuje instalacje etoksylacji, alkanoloamidów oraz betain, o łącznej zdolności produkcyjnej około 40 tys. t/r (w zależności od produkowanego asortymentu).

W kwietniu 2011 roku, została oddana do użytku instalacja Etoksylacja II w Płocku, dedykowana do produkcji najwyższej jakości etoksylatów specjalistycznych. Jej elastyczność pozwala na otrzymywanie szerokiego portfolio surfaktantów w zależności od zapotrzebowania odbiorców. Zdolności produkcyjne instalacji sięgają około 30 tys. t/r, z możliwością rozbudowy do 60 tys. t/rok.

Obie instalacje etoksylacji umożliwiają produkcję specjalistycznych surfaktantów niejonowych wykorzystywanych w wielu aplikacjach przemysłowych. Każdego roku do oferty produktowej PCC EXOL SA dołączają kolejne pozycje produktowe projektowane i wdrażane w oparciu o indywidualne potrzeby odbiorców z całego świata. 

Czytaj więcej

Instalacja siarczanowanych

Instalacja Siarczanowane I powstała w roku 1989. Jej zdolności produkcyjne wynoszą 10 tys. t/r. Instalacja jest przeznaczona jest do produkcji surfaktantów anionowych. W roku 2015 przeprowadzona została kompleksowa modernizacja obiektu.

W 2008 roku została oddana do użytku nowa instalacja Siarczanowane II. Jej zdolności produkcyjne wynoszą 30 tys. t/r i wykorzystywane są do produkcji anionowych surfaktantów masowych wykorzystywanych głownie w branżach takich jak kosmetyki i środki higieny osobistej, detergenty czy mycie i czyszczenie przemysłowe. 

Czytaj więcej

Formulacje przemysłowe

Instalacja Formulacji Przemysłowych powstała w drugiej połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Jej zdolności produkcyjne wynoszą około 7 tys. t/r i są uzależnione od produkowanego asortymentu. Wytwórnia dedykowana jest do produkcji specjalistycznych formulacji chemicznych dla różnych gałęzi przemysłu, a także surfaktantów kationowych. Produkty chemiczne otrzymywane na tej instalacji uzupełniają ofertę PCC EXOL SA, o nowe, specjalistyczne produkty projektowane i wprowadzane do sprzedaży w oparciu o współpracę Działu R&D, Działu Marketingu Produktowego i Działu Sprzedaży z odbiorcami operującymi w różnych banżach przemysłowych.  

DZIAŁ BADAŃ I ROZWOJU

Podążając za trendami rynkowymi, Dział R&D naszej Spółki co roku opracowuje nowe produkty i formulacje chemiczne, wykorzystując potencjał zespołu specjalistów oraz technologów, a także posiadane laboratoria oraz infrastrukturę Grupy PCC. Konsekwentnie wprowadza nowe, zaawansowane technologicznie wyroby. Nasi specjaliści  działają w oparciu o aktualne trendy oraz indywidualne potrzeby klientów. Jest to możliwe dzięki  intensywnej współpracy i prowadzeniu otwartego dialogu na poziomie technicznym, a także ciągłej rozbudowie infrastruktury badawczo-rozwojowej.

Dział R&D dysponuje przestronnymi, nowoczesnymi laboratoriami o powierzchni blisko 400 m2, które obejmują pracownię aplikacyjną, analityczną i technologiczną. Laboratoria, obok standardowej infrastruktury, wyposażane są w profesjonalny sprzęt badawczy, umożliwiający dobór rozwiązań zgodnie z bardzo specyficznymi wymaganiami klientów reprezentujących różne branże przemysłowe.

Poprzez doradztwo w zakresie aplikacji produktów u naszych klientów oraz wykorzystywanie różnych rozwiązań technologicznych w odniesieniu do ich wymagań, Dział R&D jest również nieocenionym wsparciem dla służb handlowych oraz Działu Marketingu Spółki.