Multifunkcjonalność surfaktantów sprawia, że mają one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki temu, są wszechobecne.
Zajmujemy dominującą pozycję na rynku produkcji surfaktantów w Polsce. Jesteśmy również jednym z wiodących producentów w Wschodniej i Europie Środkowo-Wschodniej. Oferujemy ponad 340 różnych produktów i formulacji przemysłowych, znajdujących zastosowanie m.in. w branżach takich jak:
Surfaktanty przeznaczone dla branży detergentów i kosmetyków, to przede wszystkim wyroby o charakterze masowym, które ze względu na właściwości myjąco-czyszczące mają zastosowanie w produktach chemii gospodarczej (proszki i płyny piorące, płyny do mycia naczyń i inne) oraz w środkach higieny osobistej (szampony, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, mydła w płynie i inne). Są również składnikami kosmetyków białych i kolorowych.
Właściwości istotne dla tej grupy produktów to przede wszystkim usuwanie zabrudzeń (funkcja detergencyjna), doskonała pianotwórczość i zwilżalność oraz wysoka biodegradowalność. Nie mniej ważne są właściwości zmiękczające czy kondycjonujące tj. takie, które pozostawiają warstwę ochronną na skórze i w związku z tym stosowane są głównie w produkcji płynów do naczyń i środków higieny osobistej. W produktach kosmetycznych surfaktanty spełniają rolę emulgatorów, oraz składników spieniających, zwilżających, zagęszczających i innych.
W 2017 roku sprzedaż surfaktantów do zastosowań w kosmetykach i detergentach osiągnęła wartość 292,4 mln zł, odnotowując wzrost o 18,9 % w stosunku do roku ubiegłego. Udział tej grupy produktów w strukturze przychodów ze sprzedaży Grupy PCC EXOL stanowił 55,8%, natomiast w ujęciu ilościowym wyniósł 68,8%.
W grupie surfaktantów stosowanych w detergentach i kosmetykach możemy wyróżnić trzy cztery grupy produktowe:
- Sulforokanole, które stanowią największą grupę anionowych środków powierzchniowo czynnych produkowanych przez Spółkę. Są one składnikami środków myjących, czyszczących, piorących oraz wyrobów kosmetycznych.
- Kwas ABS, stanowiący składnik ciekłych i proszkowych środków myjących, czyszczących i piorących.
- ABSNa (sól sodowa kwasu alkilobenzenosulfonowego), który jest składnikiem detergentów piorących.
- Rosulfany, czyli związki łączące w sobie łagodne oddziaływanie na skórę i znakomite właściwości aplikacyjne. Produkty te mogą być stosowane w preparatach do pielęgnacji skóry wrażliwej.
Trendem aktualnie charakterystycznym dla rynku Unii Europejskiej jest rosnący popyt na surfaktanty ekologiczne na bazie surowców naturalnych o wysokim stopniu biodegradacji. Należą do nich m.in produkowane przez PCC EXOL SA sole amonowe, betainy (surfaktanty amfoteryczne) oraz glicyniany i sarkozyniany.
Surfaktanty do zastosowań przemysłowych to grupa produktów specjalistycznych, stosowanych jako składniki formulacji przemysłowych. Produkty te są również wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych zarówno jako płyny funkcyjne w procesach technologicznych, jak i reagenty w procesach wytwórczych. Surfaktanty specjalistyczne usprawniają wiele procesów technologicznych, ograniczając np. zużycie energii lub poprawiając wydajność maszyn i urządzeń mechanicznych. Wykorzystywane zarówno jako komponenty do produkcji półwyrobów i produktów gotowych.
Rozwój wyrobów przeznaczonych do zastosowań przemysłowych, w których większość to produkty specjalistyczne, pozwolił Grupie w 2017 roku na wzrost sprzedaży w ramach tej grupy surfaktantów o 11,2%, w stosunku do roku 2016. Udział w sprzedaży surfaktantów do zastosowań przemysłowych w roku 2017 stanowił 44,2% przychodów ze sprzedaży wszystkich produktów.
W grupie surfaktantów do zastosowań przemysłowych możemy wyróżnić trzy największe grupy produktowe:
- Rokanole, stanowiące największą grupę produktów, wśród związków niejonowych produkowanych przez Spółkę, a wykorzystanie zróżnicowanych technologii wytwarzania tej grupy produktów, pozwala na dobranie produktów do konkretnej funkcji aplikacyjnej np. przemysł tekstylny, produkty dla przemysłu metalurgicznego
- Rokanole LP, stosowane jako składniki detergentów do zmywarek czy profesjonalnych środków czyszczących
- Rokafenole, wykorzystywane w produkcji agrochemikaliów, farb i lakierów, lubrykantów, płynów funkcyjnych i hydraulicznych, a także w przemyśle wydobywczym i wielu innych.